Главная » Статьи » Мова » Українська мова

Люди повинні поважати смаки один одного

Слово «смак» в українській мові має досить багато значень. Окрім позначення відчуття гіркого, солодкого, солоного, воно стосується розуміння прекрасного; схильності людини до чогось, якогось заняття, хобі; стилю, манери поведінки, сприймання життя. Стосовно першого значення навряд чи можна сперечатися — гірка, солодка чи солона їжа буде здаватися такою самою для всіх. А ось щодо інших смаків можна мати різні точки зору.

Слід, однак, обмовитися — відчуття прекрасного теж навряд чи може бути предметом дискусії. Це відчуття або притаманне людині, або ні. Адже прекрасним є навколишній світ — квіти, дерева, річки, моря, місяць та зірки. Прекрасна золота осінь з тихим шелестом листопаду; срібляста від снігу зима, що малює чудові візерунки на вікнах; молода весна, коли все тремтить у передчутті пробудження чогось нового, невідомого, але прекрасного. Безсумнівно, прекрасними є великі витвори мистецтва — картини, музика, поезія, визнані сотнями років та мільйонами людей.

Але коли мова йде про схильність або пристрасть до чогось конкретного, то це вже є індивідуальним. Декому подобається займатися спортом: гімнастикою, футболом, фігурним катанням тощо. Інші мають схильність та здібності до музики, живопису, поезії. Кожен обирає те, що йому до вподоби. І не можна визначити, яке заняття є кращим: тому, хто любить пластичні танці чи гімнастику, може не подобатися бокс, волейбол, спортивна боротьба тощо і навпаки.

Дуже різняться смаки людей у музиці, літературі, кіно тощо. Так, дехто читає лише твори класиків світової літератури, дехто любить читати детективи і фантастику, хтось шанує поезію, інші зачитуються жіночими романами. Одні захоплюються модною сучасною музикою, ритмічною та веселою, інші залюбки слухають класичні музикальні твори, сповнені ліризму та глибини почуттів. Дуже різні фільми та телепередачі ми дивимося щодня. При цьому комусь подобаються різноманітні ток-шоу, комусь — політичні дискусії, інші дивляться лише фільми жахів або мелодрами, а хтось вмикає лише музичні програми з відео кліпами. Є й такі, хто не читає нічого, крім телепрограми на тиждень, і почувається при цьому абсолютно щасливим. Тут, скоріше, можна говорити не про наявність або відсутність смаку, а про наявність або відсутність гарного виховання, про загальну освіту, ерудицію, якісь родинні традиції тощо.

Неповторними є смаки кожної людини у виборі одягу, зачіски, макіяжу — тобто власного зовнішнього вигляду. Багато хто надає перевагу сліпому наслідуванню тенденцій моди: те, що він побачив у модних журналах чи на «дефіле», — є вірним, гарним, правильним, красивим. І саме такий одяг, саме таку зачіску обов’язково намагається відтворити у своєму образі. Але ж чи всім пасує однакове? Ось тут, на мій погляд, можна посперечатися! Часто буває так, що дорогий одяг та зачіска, зроблена руками професіонала, виглядають бездоганно, але якось не пасують їх власникові, ніби з «чужого плеча». Це невипадково, бо існують різні типи людей: у нас відрізняються колір очей, шкіри, волосся, форма обличчя, носа, губ. Ми всі маємо індивідуальну фігуру, осанку, ходу. До того ж, і характер, і те, як людина звичайно поводиться, грають неабияку роль. Для кожного типу підходить певний стиль в одязі і зовсім протипоказаний інший. Бо ж одяг, зачіска, макіяж створені для того, щоб підкреслити наші достоїнства й приховати недоліки, а не навпаки. Дотримуючись моди, не враховуючи при цьому власних особливостей, ми можемо лише зіпсувати те враження, яке намагаємося справити на оточуючих. Адже мода створюється для того, щоб до неї придивлялись, прислухались, брали до уваги, але ж із розумом, переймаючи окремі деталі, гармонійно вводячи їх у свій образ.

Утім, дехто здатен впадати і в іншу крайність, вважаючи моду чимось зайвим, непотрібним. Такі люди впевнені, що зовнішній вигляд узагалі не несе ніякого навантаження, головне — багатий внутрішній світ.

Та мода існує не лише на одяг та зовнішній вигляд. Останнім часом з’явилось безліч модних дієт, методик правильного харчування та здорового способу життя. У всіх цих методиках міститься безліч порад. Але їх також треба добирати з урахуванням особливостей кожної людини — її природжених смаків, її здоров’я, потреб її організму. Адже відомо, що навіть здорова людина може не сприймати ті чи інші продукти харчування. Добре, якщо хтось знаходить для себе дієту, дотримуючись якої, він гарно почувається. Але якщо людина діє, наприклад, за принципом: «Зараз модно харчуватися за групою крові. У нашому колі всі притримуються такої методики», або: «Ось він спробував, сподобалося. Треба й мені!» — то це далеко не завжди йде на користь здоров’ю. Щоразу, коли вона відмовляється від улюблених страв лише на користь модній дієті, вона переступає через себе. І тут, на мій погляд, також мова йде не про смаки й уподобання, тут треба говорити про здоровий глузд.

Кожен із нас обирає за своїм смаком і власний стиль життя. Хтось проводить вільний час активно: постійно чимось займається, робить безліч справ, біжить у десять місць водночас. І при цьому все встигає і цілком задоволений таким життям. Інший так жити не може. Він обирає спокійний, розмірений графік, любить багато відпочивати, бувати на самоті. Він також робить багато корисних та цікавих справ, чимось займається у своєму житті, але не поспішаючи, обмірковуючи та аналізуючи кожний свій крок. Звісно, між цими людьми завжди будуть виникати суперечки, бо кожний вважає, що жити треба саме так, як живе він.

Зазвичай вважають, що про смаки не сперечаються, але… Якщо існують дві різні точки зору, то це завжди — ґрунт для суперечок. Без сумніву, кожна людина має право відстоювати власні погляди, якщо вони у неї є і якщо вони дійсно власні. Сперечатися чи ні — справа особиста. Однак завжди слід пам’ятати, що думка іншої людини заслуговує на повагу, навіть якщо, на ваш погляд, вона не має права на існування.

Узагалі, я вважаю, що особисті смаки й уподобання — не та галузь, де істина народжується в палких дискусіях.

Категория: Українська мова | Добавил: 329 (27.03.2014)
Просмотров: 493 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: